Érintésvédelem

KapcsolatReferenciák

Az érintésvédelem területén az alábbi szolgáltatásokat nyújtjuk ügyfeleinknek:

Érintésvédelmi felülvizsgálat

Villámvédelmi felülvizsgálat

Erősáramú Berendezések Időszakos Felülvizsgálata (EBIF)

Kisgépek, kéziszerszámok elektromos felülvizsgálata

Érintésvédelmi mérés

Szakértői tevékenységek

Gázkazánok EPH nyilatkozata

Elektromos tüzek áramütések, káresetek kivizsgálása

Tekintse meg referenciáinkat weboldalunkon.

Miért is jó az érintésvédelmi felülvizsgálat nekem?

nyugodtabb lehet az üzemeltető illetve tulajdonos, ha tudja hogy minden érintésvédelmi jogszabályi kötelezettségnek eleget tett.

elkerülhetőek a kellemetlenségek, amiket egy-egy elektromos hiba, túlmelegedés, zárlat, esetleg áramütés okozhat. Gondolom ezt senki sem szeretné átélni…

ha a papírok is rendben vannak jöhet a telephely ellenőrzés.. Bármely szakhatóság aki ezen témakörökben illetékes, látja az Ön szakszerű gondos magatartását az előírásokkal szemben. Ezért csak gratulálhatnak! Bár ha ezt nem teszik meg, az sem baj, már annak is örül az ember ha csendesen békében lezajlanak a dolgok..

Ezért ha az érintésvédelmi felülvizsgálatok idejében megfelelő rendszerességgel el vannak végezve, közel nullára redukálják a kockázatot. Persze „hülyeség” ellen nehéz védekezni, ami sokszor szándékos mulasztásból szokott történni. Utalok itt a munkavédelmi és ágazati szabványok szándékos be nem tartására.

Összegezve: Idejében kezelt érintésvédelmi felülvizsgálat = Egy gond/ probléma és következményei kipipálva

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

Hogyan zajlik a felülvizsgálat, mire számítsak?

Lépésenként leírom Önnek, hogy mire számíthat ha engem választ az érintésvédelmi felülvizsgálatkor:

  1. Ingyenes helyszíni felmérés az előzetes telefonos egyeztetés alapján.
  2. Megegyezés az árban a feladat bonyolultságától függően, szerződéskötés.
  3. Esetleges hibák feltárása, üzemeltető tájékoztatása.
  4. Szűkség esetén sürgősségi beavatkozás az életveszélyes hibák elhárítására.
  5. Műszeres mérések elvégzése.
  6. Irodában jegyzőkönyv készítés
  7. Személyes jegyzőkönyv átadás kifizetések rendezése.

Jogszabály írja elő az érintésvédelmi felülvizsgálatokat!

A foglalkozáspolitikai és munkaügyi miniszter joghézagot pótló, régóta várt rendeletet adott ki, amelyben elrendeli az érintésvédelmi szerelői ellenőrzések és szabványossági felülvizsgálatok rendszeres elvégzését. Az érintésvédelmi felülvizsgálatok elvégzésének jogszabállyal történő elrendelése már nagyon időszerű volt, ugyanis a kötelező alkalmazású szabványok megszüntetése – 2001. december – óta a tulajdonosokat, üzemeltetőket konkrétan semmi sem kötelezte e vizsgálatok elvégzésére. A vizsgálatokat leíró MSZ 172-1:1986 szabványt is visszavonták 2003 .februárjában.

A 10/2016. NGM rendelettel módosított, a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 22/2005. (XII.21.) FMM rendelet a 2.§-ban meghatározza az eddigi gyakorlatnak megfelelően a szerelői ellenőrzés és a szabványossági felülvizsgálat fogalmát, majd a következőket mondja ki:

„5/A.§ (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés közvetett érintés elleni védelmének (érintésvédelem) ellenőrző felülvizsgálatáról és időszakos ellenőrző felülvizsgálatáról a munkáltató – a 4-5. §-ban foglaltaktól eltérően – a berendezés szerelői ellenőrzésének, illetve szabványossági felülvizsgálatának keretében gondoskodik.

(2) Az ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelőzően, valamint az érintésvédelem bővítése, átalakítása és javítása után a szerelés befejező műveletként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal.

(3) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
a) áram-védőkapcsolón havonta szerelői ellenőrzéssel;
b) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelői ellenőrzéssel;
c) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981.(XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó
villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel;
d) egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.

Mint említettük a rendelet hézagpótló – azonban mégis csak szükségmegoldás. Az érintésvédelmi felülvizsgálatok végleges, teljes körü jogszabályi rendezése – több más villamos biztonsági témakörrel együtt – a kiadás előtt álló Villamos Biztonsági Szabályzatban (VBSZ) lesz megoldva, amelyre már több, mint 10 éve vár a villamos    szakma. (A VBSZ első tervezetét 1995-ben készítették el a MEE szakemberei).

Emlékeztetőül: Az erősáramú villamos berendezések szabványossági felülvizsgálatát (un. tűzvédelmi felülvizsgálatát) és a villámvédelmi felülvizsgálatokat a többször módosított 54/2014. (XII.5.) BM rendelet: Országos Tűzvédelmi Szabályzat írja elő a létesítmény tűzveszélyességi osztályba sorolásától függő gyakorisággal.

Néhány szabvány és előírás amit használni kell

MSZ 2364-es szabványsorozat, HD 60364:
Legfeljebb 1000 V névleges feszültségű erősáramú villamos berendezések létesítése
54/2014. (XII.5.) BM rendelet: A tűzvédelem és a polgári védelem műszaki követelményeinek megállapításáról
54/2014. (XII.5.) BM rendelet: Rendelet az OTSZ kiadásáról
MSZ 172/1:86: Érintésvédelmi Szabályzat
MSZ 172/1:86M: Előző Módosítás
MSZ 172/1:72 és 72M: Érintésvédelmi Szabályzat
8/1981/XII./ „KLÉSZ”: Érintésvédelmi Szabályzat
MSZ 1585/1:87: Üzemi Szabályzat
MSZ 4852: Szigetelési Ellenállás Mérése
ME/04.115-82: Az EPH hálózat kialakítása
MSZ 9229/1..6: Biztonsági transzformátorok
MSZ 4851/1..5: Érintésvédelemi felülvizsgálatok
MSZ 1600/1…16: Létesítési Biztonsági Szabályzat

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

Elektromos autó érintésvédelmi felülvizsgálat: miért, mikor?

Elektromos autó érintésvédelmi felülvizsgálat

A villanyárammal működő járművek egyre hétköznapibbnak számítanak, a jövőben várhatóan teljesen felváltják majd a benzines autókat.

A hibrid vagy tisztán árammal tölthető járművek biztonságos használatának az elektromos autó érintésvédelmi felülvizsgálat a feltétele.

Miért kell az érintésvédelmi felülvizsgálatot elvégeztetni? Az elektromos autókat több, nagyfeszültségű alkatrész alkotja, ezek pedig meghibásodás esetén képesek áramütést okozni. Az érintésvédelem kiemelten az autó elektromos rendszerére vonatkozik.

Mit nyer a tulajdonos azzal, ha betartja a vizsgálatra vonatkozó előírásokat? Az autó részt vehet az esedékes műszaki vizsgán,  az életveszélyes sérülés rizikója nélkül autózhat, bizonyos esetekben kedvezményt is kaphat a biztosítótól és akár a gyártói garancia érvényességét is meg tudja őrizni.

Mikor kell megvizsgáltatni az autó elektromos rendszerét? Minden autóvásárlást követően érdemes vizsgálatot kérni, új és használt jármű esetében is, műszaki vizsga előtt, valamint a javítások után.

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

Kerüljön el minden buktatót!

Erősáramú Berendezés vizsgálata

Az erős áramú berendezés vizsgálatára két okból van szükség. Az egyik hogy biztosítsuk a berendezés biztonságos működését, a másik, hogy minden feltétel érvényesüljön a hatékony működéshez.

A szabályok szerint elvégzett átvizsgálások célja, hogy az elektromos árammal működő berendezések megfeleljenek minden elvárásnak és feltételnek. A kifogástalanul működő berendezések többféle módon is tudják támogatni a tulajdonos, illetve üzemeltető tevékenységét.

Az erősáramú berendezések meg tudnak felelni minden szempontból a szabályoknak, ami kedvez a költségeknek, a biztosításnak, a jogi felelősségre vonás elkerülésének is. Az ellenőrzésnek köszönhetően a biztonság nem kérdőjeles többé, a berendezések élettartamát pedig maximalizálni lehet.

Az elektromos berendezések felülvizsgálatát nyugodtan ránk bízhatja, mert a csapatunk jelentős tapasztalattal rendelkezik ezen a területen. Minden lépést lelkiismeretesen végigveszünk a felméréstől a javaslatokig és a feladatunkat elvégezzük a kijelölt helyszínen.

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

Az érintésvédelmi felülvizsgálat és a munkabiztonság összefügg

Érintésvédelmi felülvizsgálat

A érintésvédelmi felülvizsgálat a munkabiztonság fenntartásához szervesen hozzátartozik. Az elektromos berendezéseinek vizsgálatát bízza ránk!

Az ipari létesítményekben kiemelkedően fontos a munkabiztonság megteremtése, mert a munkavállalók veszélyes anyagokkal, gépekkel és balesetveszélyes környezetben dolgoznak napi szinten.

Az árammal működő villamos hálózatok szolgáltatják az energiát a munkaeszközök működtetéséhez. A munkavállalók tehát közvetlen életveszélynek vannak kitéve, ha hibás villamos berendezést kell működtetni.

Az áramütés vagy a hirtelen kialakuló tűzvész nem ritka egy olyan létesítményben, ahol elhanyagolják a kötelező felülvizsgálatokat. Az érintésvédelmi és tűzvédelmi ellenőrzések a munkavállalók biztonságát és a munkáltató érdekeit támogatják.

Egy olyan helyen senki nincsen biztonságban, ahol a villamos berendezések megbízhatatlanok. Ne hagyja, hogy a munkavállalók felesleges rizikónak legyenek kitéve! Vegye igénybe a szolgáltatásainkat, amik a tűzvédelem és a munkavédelem területére is kiterjednek!